Programul Național pentru Reducerea Abnadonului Școlar

Școala Gimnazială Nr. 3 Bălăceanca este una dintre cele 1391 de școli beneficiare ale Programului Național de Reducere a Abandonului Școlar - PNRAS. Acest program se desfășoară în perioada 2022-2025 și își propune ca obiective derularea unor activități și investiții destinate combaterii abandonului școlar și părăsirii timpurie a școlii. Am dat startul proiectului prin demararea unor investiții pentru digitalizarea și facilitarea procesului educațional. Am dotat fiecare clasă cu table interactive, laptopuri și am implementat o platformă educațională de tip Catalog Electronic la nivelul ciclului gimnazial de învățământ, care să vină în sprijinul elevilor și profesorilor instituției noastre! În scurt timp vă vom informa cu privire la activitățile extracurriculare pe care le vom desfășura în cadrul proiectului. Până atunci, elevii noștri se bucură de device-urile pe care le-au primit!

Activități în cadrul PNRAS

Tabăra de vară 2023 - Praid, Jud. Harghita

Prin intermediul proiectului național PNRAS- Programul Național de Reducere a Abandonului Școlar, elevii noștri beneficiază de tabăra de vară 2023, care se derulează zilele acestea la Praid, județul Harghita . Mai jos puteți vedea câteva activități desfășurate azi în salina Praid.Mulțumim prietenilor de la Tabere pe Terra pentru organizarea impecabilă! Urmează alte 3 zile pline de activități atractive.